![](https://assets.a-lehdet.fi/e1kx239mxeo6/1cRYlY11BCX7wnhfvbDdsN/cb7a1bd3fb3c5b6325d6b63afc0cdab1/Rakkaat_kuviot_osa29641_4_fr_CIzeA.jpg?w=2048&q=75&fit=crop-center&crop=8042,4524,0,247)
Rakkaat kuviot 2 -neulelehden malliston inspiraationa on Birger Kaipiaisen lumoava keramiikka
”On ainutlaatuinen mahdollisuus saada toteuttaa neulelehti, jonka inspiraationa on suomalainen design-ikoni Birger Kaipiainen. Hänen teostensa kuviomaailma on uskomattoman rikas ja siinä näkyy rakkaus luontoon ja elämään”, Rakkaat kuviot 2 -neulelehden päätoimittaja Tytti Kontula iloitsee.
124-sivuinen lehti sisältää käsityöohjeita Kaipiaisen ihastuttavista teemoista kuten kasveista, kukista, linnuista ja naishahmoista. Neulelehden mallit ovat suunnitelleet Joona Höri, Maria Kostamovaara, Niina Laitinen, Paula Narkiniemi, Elisa Penttilä, Mia Sumell, Sisko Sälpäkivi, Anna Tanskanen sekä Minttu Wikberg. Ohjeiden taso vaihtelee helposta keskivaikeaan.
Rakkaat kuviot -lehti lanseerattiin tammikuussa 2023, jolloin ilmestyi ensimmäinen, yhteistyössä Tapettitehdas Pihlgren ja Ritolan kanssa toteutettu numero. Uusi käsityölehti herätti kiinnostusta maailmalla, joten nyt julkaistu lehden toinen osa julkaistaan myös englanninkielisenä. Käännösversio on myynnissä Finnish Design Shop -verkkokaupassa sekä muutamissa lankamyymälöissä ulkomailla.
”Ilahduimme yhteistyöstä Kotivinkin toimituksen ja neulesuunnittelijoiden kanssa. Birger Kaipiaisen rakastetut kuviot saavat nyt uuden muodon vaatteina, asusteina ja sisustustavaroina kaikkien suomalaisten käsityöharrastajien iloksi. On arvokasta olla viemässä eteenpäin suomalaista kädentaitoa aina kansainvälisille markkinoille asti”, Kuovi Oy:n toimitusjohtaja Pekka Kaipiainen kertoo.
Rakkaat kuviot 2 -neulelehti on myynnissä 1.11.2023 alkaen Lehtipisteissä, Meillä kotona -kaupoissa, Finnish Design Shopissa ja valituissa käsityöliikkeissä Suomessa ja ulkomailla.
Lisätiedot:
A-lehdet Oy, päätoimittaja Tytti Kontula, puh. 040 5421 142, tytti.kontula@a-lehdet.fi