Uuden Rakkaat kuviot -neulelehden inspiraationa ovat Pihlgren ja Ritolan rakastetut tapettimallit
"Rakkaat kuviot -neulelehden ohjeet näyttävät, miten suomalainen laatudesign sopii niin asuihin kuin koteihinkin. Suunnittelijamme valitsivat Pihlgren ja Ritolan mallistosta suosikkikuosinsa ja päästivät mielikuvituksensa valloilleen", Rakkaat kuviot -neulelehden päätoimittaja Tytti Kontula kertoo.
Ohjeiden suunnittelijoina ovat neulesuunnittelijat Anna Johanna, Ronja Hakalehto, Niina Laitinen, Sara Rönnback, Mia Sumell, Anjuknits eli Anna Tanskanen ja Minttu Wikberg.
”Yhteistyö Kotivinkin toimituksen ja neulesuunnittelijoiden kanssa oli Tapettitehdas Pihlgren ja Ritolan historiassa ihan uutta. On ollut ilo seurata, miten sisustuksista tutut tapettikuosit muotoutuvat taitavien suunnittelijoiden käsissä vaatteiksi, asusteiksi ja sisustustuotteiksi. Mielenkiintoista nähdä, kuinka kuosit saavat uuden elämän itsetehtyinä käyttötavaroina, jotka pysyvät käytössä vuosien ajan”, Tapettitehdas Pihlgren ja Ritolan toimitusjohtaja Elina Yrjönen iloitsee yhteistyöstä.
124-sivuinen lehti tuo neuleiden muotoon upeat muunnelmat esimerkiksi Auringonkukasta, Kirsikkapuusta, Kukkatarhasta ja Kukoista. Ohjeiden taso vaihtelee helposta keskivaikeaan.
Rakkaat kuviot -neulelehti on myynnissä 25.1.2023 alkaen Lehtipisteissä, Meillä kotona -kaupoissa ja valituissa käsityöliikkeissä.
Lisätiedot:
A-lehdet Oy, päätoimittaja Tytti Kontula, puh. 0405421142, tytti.kontula@a-lehdet.fi